ІСТОРІЯ УЧАСТІ В УПА ЖИТЕЛІВ МАРТИНІВКИ – МЕТЕЛЮК (СТЕЦЬ) ВАЛЕНТИНИ ТА СТЕЦЯ ВАСИЛЯ

Дата: 28.05.2020 09:36

Метелюк (Стець) Валентина Степанівна народилася в 1928 році в селі Мартинівка( тоді Марцеліна) Дубенського району Рівненської області. Освіта - 4 класи. В віці 16- ти років, 3 липня 1944 року, вступила в УПА, де виконувала обов'язки зв'язкової по селу Мартинівка.

Будучи зв'язковою п. Валентина проводила групи та окремих повстанців в села Буща до Олі Грицак(зв'язкова) та в Ситарі до Ганни Кузьмич (зв'язкова). Також Валентина допомагала на повстанській кухні готувати, коли в селі Ситарі стояла сотня УПА "Яструба". 7 березня 1945 року Валентина була заарештована органами НКВД. Разом з Валентиною були заарештовані ще четверо дівчат з навколишніх сіл, які також були зв'язковими (Стець Ганна- с. Ситарі, Кузьмич Віра- с. Мартинівка, Грицак Оля та Грицак Антоніна- с. Буща). Після "слідства" 24 травня 1945 року відбувся суд, який присудив дівчатам по 10 років таборів. Пані Валентина відбувала свій термін в таборах Магадану. Після смерті ката Сталіна вирок було переглянуто та знижено, а вже 21 грудня 1953 року Валентина була на волі. Ще перебуваючи в таборах Магадана Валентина зустріла там свого односельця Стеця Василя Андрійовича, який також був засуджений за участь в УПА. Василь воюючи в лавах УПА мав псевдо "Шпак" та був в сотні, якою командував "Черник" (Дмитро Казван). Він був учасником нападу повстанської сотні на завод в селі Смига, що відбувся в квітні 1943 року. Також Василь в складі чоти брав участь в 1943 році в нападі на німецькі склади в містечку Верба, де вони знищили багато німців. В містечку Володимирець відділ, в якому був "Шпак", провів роззброєння сотні РОА ( власовців). Він приймав участь і в багатьох інших боях та акціях. В 1945 році Василь потрапив у полон та був засуджений. Після відбуття сталінських таборів Валентина та Василь одружилися та повернулися в рідне село Мартинівка, де працювали в колгоспі ім.Пархоменка. Померли пан Василь та пані Валентина в 2002 році діждавшись проголошення незалежності України, за яку вони боролись. Пам’ятаймо!

Інформацію надав Анатолій Василюк